Aktualności
Kronika
Parafia
Kancelaria
Galeria
Linki
Kontakt
  AKTUALNOŚCI | NOWY OŁTARZ | REMONTY,NAPRAWY,INWESTYCJE |  
.
NIEDZIELA WIELKANOCNA ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO (20.04.2014r.)
1. Obchodzimy dziś największą uroczystość naszej wiary. To od niej bierze początek i znajduje swoje dopełnienie nasza wiara. Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego jest centrum roku liturgicznego, jego punktem kulminacyjnym, źródłem i szczytem tego, co celebrujemy w ciągu całego roku. Niech ta myśl szczególnie nam towarzyszy, gdy będziemy się spotykać w gronie rodzinnym czy wśród przyjaciół.

2. Niech Zmartwychwstały Chrystus napełni nas swoją mocą i pokojem, a radość płynąca z doświadczenia tego, że zostaliśmy odkupieni, niech towarzyszy wszystkim naszym działaniom. Niech nasze życie będzie nieustannym świadectwem dawanym Temu, który w nas pokonuje wszelkie zło i grzech i prowadzi nas do zwycięstwa. Wszystkim naszym parafianom i osobom przebywającym tu gościnnie życzymy pogodnego i pełnego Bożego błogosławieństwa przeżywania nie tylko tych świątecznych dni, lecz całego okresu paschalnego, który wielkanocną radość rozciąga na 50 dni – aż do uroczystości Zesłania Ducha Świętego.

3. Przeżywamy jutro  drugi dzień paschalnej radości, która – jak już mówiliśmy  – rozciąga się na cały tydzień następujący po uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego. Ten tydzień jest zatem jakby przedłużonym dniem świętowania tajemnicy naszego odkupienia. Niech będzie on tak właśnie przeżywany w naszych rodzinach i wśród przyjaciół.

4. Nie zapominajmy jednak o osobach chorych czy samotnych, opuszczonych, dla których te dni mogą być szczególnie trudne do przeżycia. Niech ten wolny dzień stanie się okazją, by również im poświecić czas i uwagę. Możemy złożyć im wizytę np. całą rodziną, wprowadzając w ten sposób dzieci w praktykę miłosierdzia.

5. Tradycyjnie ofiary złożone dziś na tacę przeznaczone są na Katolicki Uniwersytet Lubelski i Wydział teologiczny w Zielonej Górze. Starajmy się na różne sposoby wspierać dzieło chrześcijańskiego wychowania, aby nigdy w naszym społeczeństwie nie brakowało nie tylko ludzi wykształconych, lecz także głęboko zaangażowanych w życie społeczne, a zarazem wyznających chrześcijański system wartości.

6. W tym tygodniu w liturgii trwa oktawa Zmartwychwstania Pańskiego, a to oznacza, że przez kolejnych osiem dni będziemy świętować uroczystość Zmartwychwstania Chrystusa. Dlatego też liturgiczna uroczystość św. Wojciecha, przypadająca 23 kwietnia, została w tym roku przeniesiona na 28 kwietnia, już po zakończeniu oktawy Wielkanocy.

7. Z tego samego powodu nie obowiązuje nas wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych w najbliższy piątek, ponieważ uroczystości znoszą ten obowiązek. Radość z dokonanego zbawienia ma się przenieść również na ten grunt. W pierwotnym Kościele obowiązywał zakaz poszczenia przez cały okres wielkanocny. Nawet jeśli ktoś miał post nakazany jako pokutę za grzechy, musiał się powstrzymać z jej wypełnieniem aż do zakończenia okresu wielkanocnego.

8. Życzę raz jeszcze pogodnego przeżywania tego czasu. Niech we wszystkich naszych działaniach towarzyszy nam Boże błogosławieństwo.

9. Odpust w Jasionnej będzie   26 KWIETNIA  o godz.15.30 w Kaplicy – Koronka do Miłosierdzia Bożego  a  PRZY KRZYŻU będzie MSZA ŚWIETA O 16.15. Sumiastą i kaznodzieją będzie ks. Kan. ADAM STARUSZEK.   JASIEŃ I JABŁONIEC IDZIE W PIELGRZYMCE PIESZEJ DO JASIONNEJ.

10. W sobotę  - 26.kwietnia podczas Mszy świętej o godzinie 17.00 będzie udzielany Sakrament Małżeństwa- EDYTA MARIA KICHARD – MARCIN JAN ŁUŻNY. Nowożeńcy przygotowują  również świątynię.

11. ZA TYDZIEŃ  BĘDZIE DRUGA NIEDZIELA WIELKANOCY CZYLI MIŁOSIERDZIA BOŻE W RZYMIE O GODZINIE  10.00  ODBĘDZIE SIĘ  KANONIZACJA  BŁ  JANA PAWŁA II i Bł. JANA XXIII ZACHĘCAMY DO UDZIAŁU W OGLĄDANIU TRANSMISJI Z KANONIZACJI OBU ŚWIĘTYCH.

12. Msze święte w naszej parafii będą o 7.30 w Jasieniu , o 9.00 w Jasieniu, Jabłońcu i Jasionnej i wieczorem o 18.00 .

13. 2. niedzielę Wielkanocy,  JEST zwaną Niedzielą Miłosierdzia. Liturgia tego dnia wskazuje nam na Boże miłosierdzie, które objawia się nie tylko w darze odpuszczenia grzechów, lecz również w tym, że Pan Jezus osobiście chce się spotkać z wątpiącym Tomaszem, a w nim z każdym z nas.

14.  Niedziela ta  rozpoczyna również Tydzień Miłosierdzia, który do 2012 roku był obchodzony w Polsce w październiku. Natomiast od zeszłego roku decyzją Episkopatu został przeniesiony na tydzień po dzisiejszej niedzieli. Pamiętajmy zatem o praktykowaniu uczynków miłosierdzia, abyśmy samy mogli go doświadczać.

15. Świat bardzo potrzebuje Bożego miłosierdzia, dlatego wykorzystajmy ten dzień również na modlitwę za nas samych i naszych bliskich. Dziś za odmówienie koronki do Miłosierdzia Bożego możemy także uzyskać odpust zupełny na zwykłych warunkach. Są nimi: stan łaski uświęcającej, brak przywiązania do grzechu choćby powszedniego, przystąpienie do Komunii św., modlitwa w intencjach Ojca Świętego. Odpust ten możemy ofiarować za siebie lub też za kogoś ze zmarłych.

16. Niedziela Miłosierdzia jest także ogólnopolskim dniem modlitwy za kierowców z inicjatywy Polskiego oddziału Stowarzyszenia na rzecz misyjnych środków transportu, w skrócie MIVA. Pamiętajmy o tej intencji w naszych modlitwach, ale też jako kierujący różnymi pojazdami starajmy się zawsze przestrzegać przepisów dbając w ten sposób o życie własne i innych.

17.  W poniedziałek, 28 kwietnia, będziemy obchodzić liturgiczną uroczystość św. Wojciecha, patrona Polski. Została ona przeniesiona, jak już wspominaliśmy, ze względu na oktawę Zmartwychwstania Pańskiego, która jest tak samo ważna jak uroczystość Zmartwychwstania i dlatego obchody wszelkich innych uroczystości należy przenieść na dni następujące po niej, zaś obchody mniejszej rangi, jak święta czy wspomnienia, są w danym roku opuszczane.

18.  Zaś we wtorek, 29 kwietnia, przypada święto św. Katarzyny Sieneńskiej, dziewicy. Tak dalece wyróżniała się czynną miłością do Kościoła Chrystusowego i świadectwem o Jego krzyżu, że nadano jej tytuł doktora Kościoła. A w 1999 roku papież Jan Paweł II ustanowił ją patronką Europy.

19. W połowie tygodnia wchodzimy w maryjny miesiąc maj. Codziennie będziemy gromadzić się wokół ołtarza na Eucharystii i na majowym nabożeństwie. W naszym kościele nabożeństwo majowe będziemy celebrowali codziennie o godz.17.30 Rodzinnie gromadźmy się na śpiewanie Litanii loretańskiej, pieśni maryjnych, różaniec czy wieczorny Apel. Na początku maja będziemy przeżywali też wspomnienie św. Józefa Rzemieślnika. Jest to zarazem pierwszy czwartek miesiąca – dzień dziękczynienia za dar Eucharystii oraz modlitwy o nowe powołania kapłańskie i zakonne zwłaszcza z naszej parafii.1 maja Msze święte będą o 9.00 rano w Jasieniu i o 18.00, a w Jabłońcu będzie o 9.00 za zmarłą Bożenę Antczak Adoracja eucharystyczna będzie od godz. 17.00. Po Mszy świętej wieczornej będzie montaż słowno- muzyczny „Droga do świętości” przygotowany przez GOK Gimnazjum Jasieniu.  W pierwszy piątek miesiąca w liturgii wspominamy św. Atanazego, biskupa i doktora Kościoła i św. Zygmunta –imieniny ma pan Zygmunt Kaszewski =nasz kościelny. Po Mszy świętej porannej odwiedzimy chorych parafii z racji I Piątku miesiąca. Od godziny 11.00 będzie Spowiedź Święta dzieci I Komunijnych, rodziców, chrzestnych i bliskich. A w pierwszą sobotę miesiąca przypada uroczystość Najświętszej Maryi Panny, Królowej Polski. Tego dnia Msze św. w naszym kościele o godz. 7.30,  11.00 , 13.00 ( za  Ojczyznę) na basenie i o godzinie 9.00 w obu świątyniach filialnych. Nie będzie Mszy świętej  sobotniej o 17.00 –

20. W niedzielę 4 maja ulega zmianie porządek Mszy świętych z racji I KOMUNII ŚWIĘTEJ NASZYCH DZIECI. W Jasieniu Msze święte będą o 7.30 , 9.30 ( I  KOMUNIA ŚWIETA), 12.00 I 18.00, W JASIONNEJ  O 8.00, A W Jabłońcu o 12.00.
Nabożeństwo majowe dla dzieci Komunijnych i bliskich będzie o 16.00.Zostana wręczone obrazki I Komunijne. Od poniedziałku będzie trwał Biały Tydzień dla dzieci Komunijnych .Zapraszamy Was Drogie DZIECI z Waszymi BLISKIMI  na  Nabożeństwo Majowe o 17.30 i póżniej na Mszę świętą o 18.00. W środę pojedziecie do w pielgrzymce do MATKI Bożej W Rokitnie.

21. Kościół sprzątają wierni z ul. Powstańców Warszawskich  11 – do końca.
W ramach świątecznego popołudniowego wypoczynku, może przechadzki czy przejażdżki, pamiętajmy także o chwili modlitwy przy grobach naszych najbliższych, którzy przez chrzest zostali włączeni w Chrystusa i teraz oczekują na pełny udział w Jego Zmartwychwstaniu.

22. Zmiana Tajemnic Różańca świętego będzie 1 maja po Mszy świętej o  godz. 9.00 i w Jabłońcu, a w Jasionnej  4 maja  po Mszy św. o godz.. 8.00

Intencja ogólna: Aby środki przekazu były narzędziami w służbie prawdy i pokoju.

Intencja misyjna: Aby Maryja, Gwiazda Ewangelizacji, kierowała misją Kościoła, głoszącego Chrystusa wszystkim narodom.

Solenizantom i Jubilatom życzymy zdrowia, radości pokoju i Bożego błogosławieństwa i opieki Pani Różańca świętego i wszystkich świętych Patronów.

 
NIEDZIELA PALMOWA 2014 - relacja
 
DROGA KRZYŻOWA 2014 - relacja
 
 
NIEDZIELA PALMOWA, CZYLI MĘKI PAŃSKIEJ (13.04.2014r.)

1. Dzisiejsza Niedziela Palmowa wprowadza nas w tajemnicę Wielkiego Tygodnia. Jak Jezus wszedł do Jerozolimy, tak przychodzi dziś do każdego z nas. Oby nie okazało się jednak, że stoimy w tym tłumie, który woła: „Hosanna”, a za chwilę będzie wołał: „Na krzyż w Nim”! Prośmy o łaskę, abyśmy w nadchodzącym czasie przeżyli z Panem Jezusem szczery żal z powodu naszych nieprawości, po to, aby przeżyć prawdziwą radość z powodu nowego życia, które ofiaruje nam Zmartwychwstały.

2. Już tradycyjnie dzisiejsza niedziela obchodzona jest jako Światowy Dzień Młodzieży. Łączmy się modlitewnie z młodymi, którzy gromadzą się dziś w stolicach diecezji, aby zawsze pragnęli Chrystusa i ciągle odnawiali swoją przyjaźń z Panem Bogiem.

3. Wielki Tydzień przeżyjmy jako ludzie wierzący: godnie i po chrześcijańsku. Niech trzy święte dni: Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielka Sobota będą dniami szczególnego zagłębiania się w Misterium Paschalne poprzez czynny udział w bogatej liturgii.

4. Porządek Mszy św. w naszej parafii jest bez zmian. Dzisiaj o godz.17.00 są Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym.
Ofiary zbierane podczas Gorzkich Żali pójdą na kwiaty do Bożego Grobu.

5. W tym tygodniu Msze św. OD PONIEDZIAŁKU DO ŚRODY (WŁĄCZNIE) będą odprawiane o 7.00 rano i wieczorem o 18.00.W środę będzie Nowenna do N. M . Nieustającej Pomocy.
Każdego dnia gromadzimy się na modlitwie różańcowej, Koronce do Bożego Miłosierdzia i Modlitwie za kapłanów o godzinie 1715. Modlitwom przewodniczy  róża pod wezwaniem św. M B Wniebowziętej – zelatorka – pani Teresa Mączka., a od Niedzieli Wielkanocy różaniec prowadzi  róża p.w. Matki Bożej Bolesnej – zelatorka – pani Janina Górniak.. W I Dzień Wielkanocy modlitwy różańcowe  są prywatne w domu.

6. Prosimy o przystrojenie krzyży, które są w obrębie parafii.

7. 
W WIELKI Piątek obowiązuje abstynencja i post ścisły (tylko raz do syta), a w Wielką Sobotę zachowujemy Post do Wigilii Paschalnej. Nie spożywamy mięsa.

8.  Na liturgie Wielkiej Soboty przynosimy do świątyni gromnice.

9.  Zachęcamy do czytania prasy katolickiej -naszego „Tygodnika Niedziela” , „Gościa niedzielnego” i „ Rycerza Niepokalanej”

10.
Bóg zapłać za ofiary składane na renowację świątyń w naszej parafii.

Triduum Paschalne .                                                                                                                                            

WIEKI CZWARTEK.- Dzień ustanowienie Eucharystii i Kapłaństwa.
W Wielki Czwartek rano Eucharystia celebrowana jest jedynie w katedrze. Jest to Msza św. Krzyżma, podczas której błogosławione są oleje używane do namaszczenia chorych i krzyżmo służące do namaszczania podczas święceń kapłańskich, chrztu i bierzmowania. Tego dnia w katedrze gromadzi się duchowieństwo diecezjalne pod przewodnictwem biskupa ordynariusza, aby odnowić przyrzeczenia kapłańskie. Zapraszamy na tę piękną Mszę wszystkich chętnych, a zwłaszcza ministrantów i lektorów.
W parafiach natomiast celebrowana jest w tym dniu jedna Msza św., zwana MSZĄ WIECZERZY PAŃSKIEJ, która jest pamiątka ustanowienia sakramentów Eucharystii i Kapłaństwa. Rozpoczyna ona czas Triduum Paschalnego. Po śpiewie „CHWAŁA NA WYSOKOŚCI BOGU” zamilkną dzwony. Na znak smutku zostanie obnażony ołtarz.
Msza święta w  Jasieniu i Jabłońcu o godz.1830. Podczas tych Mszy św. będziemy Bogu dziękować za Jego obecność wśród nas i za kapłanów.
DZIECI KLAS III MAJĄ SWOJĄ I ROCZNICĘ PEŁNEGO UCZESTNICTWA WE MSZY ŚW. Zapraszamy rodziców, chrzestnych - wszystkich. Po Mszy św. przeniesienie PANA JEZUSA do ciemnicy – adorujemy do 22.00.

WIELKI PIĄTEK – Dzień, w którym umarł CHRYSTUS. W tym dniu nie odprawia się Mszy św. TYLKO WIERNYM BĘDZIE UDZIELONA KOMUNIA ŚW. Liturgia Wielkiego Piątku składa się z adoracji krzyża , komunii, przeniesienia JEZUSA do grobu. Adoracja będzie do 22.00. Przy Bożym Grobie staż pełnić będą strażacy, harcerze i zapraszamy wszystkich wiernych.

Liturgia Wielkie Piątku będzie w Jabłońcu i w Jasieniu o godzinie 1830 . DROGA KRZYŻOWA JEST TYLKO JEDNA O GODZ. 1730.  Za uczestnictwo w adoracji krzyża można uzyskać odpust zupełny. Na zakończenie liturgii Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do grobu Pańskiego.

WIELKA SOBOTA - Wigilia Paschalna w Jabłońcu i  w Jasieniu o godzinie 1930.. Liturgia Wielkiej Soboty składa się z poświęcenia ognia, paschału, a także z liturgii Słowa Bożego , Liturgii Chrzcielnej i liturgii Eucharystii. Wielka Sobota jest to czas upamiętniający zstąpienie Chrystusa do otchłani, obowiązuje więc nadal cisza i zaduma nad śmiercią Chrystusa. Warto zatem w tym dniu zachować post, powstrzymując się od pokarmów mięsnych.
W sobotni wieczór rozpoczynamy Wigilię Zmartwychwstania Pańskiego. Uroczysta i najbogatsza w ciągu roku liturgia oznajmi zmartwychwstanie Chrystusa. Aby całe Triduum Paschalne otrzymało uroczystą oprawę, zapraszamy do wzięcia w nim udziału wszystkie grupy parafialne.

REZUREKCJA I PORANEK WIELKANOCY - UROCZYSTA MSZA ŚW. Z PROCESJA WOKÓŁ KOŚCIOŁA W JASIENIU I JABŁOŃCU O GODZ.6.00 RANO.
Prosimy o przygotowanie procesji. Przychodzimy z książeczkami do nabożeństwa.
W pierwszy DZIEŃ ŚWIĄT WIELKANOCNYCH MSZE ŚW. w JASIENIU O 6.00; 10.00 , O 12.O0 (CHRZTY)i o 15.00 ślubna -  MAGDALENA MICIAK- MARIUSZ ŚLIWIŃSKI, NIE MA MSZY ŚWIĘTEJ O GODZINIE 1800.

MSZA ŚW. W JASIONNEJ O GODZ. 9.00.
W II DZIEŃ ŚWIAT MSZE ŚWIĘTE  BĘDĄ ODPRAWIANE JAK W NIEDZIELE. TACA Z II DNIA ŚWIĄT WIELKANOCY IDZIE NA KUL. I WYDZIAŁ TEOLOGICZNY W ZIELONEJ GÓRZE.

11
. Poświęcenie pokarmów w naszej parafii jest w WIELKĄ SOBOTĘ ;

JASIEŃ - 12.00, 13.00, 13.30 i 18.00.
MIRKOWICE - 14.00
JURZYN - 14.00
ŚWIBNA - 14.15
JASIONNA – 14.15
JABŁONIEC -14.30
BRONICE – 14.30
GOLIN -14.45
ZIELENIEC -14.45
LISIA GÓRA – 15.00

12. Zwyczajem lat ubiegłych zapraszamy do nabywania „Paschalisów”. Symboliczny miniaturowy Paschalis - dla wielu stał się nieodłącznym elementem Wielkanocy. Paschaliki  rozprowadza zespół CARITAS. WSPIERAJMY UBOGICH.

13. Bóg zapłać wiernym z ul Piątkowskiego, Podmokła, Ptasia za posprzątanie świątyni i za ofiary na kościół. W przyszłym tygodniu prosimy ul.  Powstańców Warszawskich 1- 10.

14. Z racji TRIDUUM PASCHALNEGO prosimy ministrantów i lektorów i schole  na zbiórki w WIELKI CZWARTEK, PIĄTEK I W. SOBOTĘ NA GODZ. 11.00 do salki. Obecność obowiązkowa.

15. Dziękujemy wszystkim za przygotowanie i piękne przeżycie Drogi Krzyżowej w piątek- ulicami miasta JASIENIA. BÓG ZAPŁAĆ WSZYSTKIM.

16. Telewizja kablowa będzie emitować całe TRIDUUM PASCHALNE. Program dla telewizji przygotowuje pan STANISŁAW BUCZYŃSKI.

17. Odpust w Jasionnej będzie   26 KWIETNIA  o godz.15.30 w Kaplicy – Koronka do Miłosierdzia Bożego  a  PRZY KRZYŻU będzie MSZA ŚWIETA O 16.15. Sumiastą i kaznodzieją będzie ks. Kan. ADAM STARUSZEK. JASIEŃ I JABŁONIEC IDZIE W PIELGRZYMCE PIESZEJ DO JASIONNEJ .
WSZYSTKIM WIERNYM ŻYCZYMY GŁĘBOKIEGO PRZEŻYCIA TRIDUUM PASCHALNEGO. ZAPRASZAMY DO WSPÓLNEJ MODLITWY I ROZWAŻAŃ MĘKI PANA JEZUSA, 
W PONIEDZIAŁEK O GODZ.16.00 w KOŚCIELE JEST PRÓBA PRZED UROCZYROCZYSTOŚCIĄ ROCZNICOWĄ PIERWSZEJ KOMUNII ŚW. OBECNOŚĆ OBOWIĄZKOWA. Po próbie będzie okazja do spowiedzi świętej dla dzieci rocznicowych i ich bliskich.

18. W ramach świątecznego popołudniowego wypoczynku, może przechadzki czy przejażdżki, pamiętajmy także o chwili modlitwy przy grobach naszych najbliższych, którzy przez chrzest zostali włączeni w Chrystusa i teraz oczekują na pełny udział w Jego Zmartwychwstaniu.

Solenizantom i Jubilatom życzymy zdrowia, radości pokoju i Bożego błogosławieństwa i opieki Pani Różańca świętego i wszystkich świętych Patronów.

 

 
1
2
3
4
5
6
7
8
...
23
Od 01.07.2006 odwiedziło nas: 385234 osób.