Aktualności
Kronika
Parafia
Kancelaria
Galeria
Linki
Kontakt
  AKTUALNOŚCI | NOWY OŁTARZ | REMONTY,NAPRAWY,INWESTYCJE | Modlitwa Kół Żywego Różańca 2014/2015 |  
.
I NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU (14.02.2016)
1. Co roku w pierwszą niedzielę Wielkiego Postu czytamy Ewangelię o kuszeniu Chrystusa na pustyni. Pan Jezus zwyciężył wszystkie szatańskie pokusy i chce nas nauczyć umiejętności ich przezwyciężania. Z Bożą pomocą sami możemy i powinniśmy odrzucać szatańskie podszepty. Niech wielkopostna pielgrzymka wiary umacnia nas w naszych zmaganiach ze złem.

2. Wzbudźmy w sobie wielkie pragnienie owocnego i dobrego przeżycia tego czasu. Taką okazją są różne umartwienia czy wyrzeczenia bądź też dobre postanowienia. Warto to duchowe ćwiczenie podjąć. W ten sposób można się włączyć w modlitwę Kościoła o ducha pokuty. Choć kwartalne dni modlitw w tej intencji dobiegają dziś końca, to ducha umartwienia, pokuty trzeba nieustannie
w sobie rozwijać.

3. Nabożeństwa pasyjne tego okresu są również pomocą we właściwym jego przeżywaniu. Zapraszamy dziś o godz. 17.00 na pierwsze gorzkie żale z kazaniem pasyjnym.
Natomiast w piątki zapraszamy na drogę krzyżową:
- dzieci na godz. 16.30
- młodzież i dorosłych  na godz. 17.00

4. Wraz ze Środą Popielcową rozpoczął się także czas tzw. Komunii świętej wielkanocnej, który potrwa aż do niedzieli Zesłania Ducha Świętego. Przypominamy o przykazaniu kościelnym mówiącym o powinności skorzystania raz w roku z sakramentu pojednania i przyjęcia Komunii świętej w okresie wielkanocnym. Codziennie przed i podczas Mszy Świętej jest możliwość skorzystania ze spowiedzi świętej. Na te największe chrześcijańskie święta oczyśćmy nasze serca, uczyńmy je gotowymi na przyjęcie zmartwychwstałego Pana.

5. Dziś przypadają też tzw. walentynki – Dzień Zakochanych. Pomyślmy o dobrym słowie, życzliwym geście wobec naszych bliskich – rodziców, dziadków, dzieci i wnucząt. Narzeczonym przygotowującym się do zawarcia sakramentalnego małżeństwa przypominamy, że w naszej parafii działa Poradnictwo Rodzinne. Pracująca tam osoba pragnie pomóc zarówno przygotowującym się do małżeństwa, jak i młodym małżeństwom przyjść z pomocą i radą.

6. Parafialne rekolekcje wielkopostne rozpoczniemy 5.03- 09.03.2016r Szkolne rekolekcje dla dzieci i dla młodzieży gimnazjalnej – od IV Niedzieli Wielkiego Postu .

7. Przyszła niedziela, druga wielkopostna, to niedziela Ad gentes – dzień modlitwy w intencji misji
i misjonarzy. Po Mszach Świętych będziemy mogli materialnie wesprzeć dzieło misyjne Kościoła – ministranci (wolontariusze) będą stać ze specjalnie przygotowanymi skarbonkami.

8. Porządek Mszy św. w niedziele nie ulega zmianie. W dni powszednie Msze św. rano o7.00, wtorek  a wieczorem każdego dnia o 17.00W czwartek podczas wieczornego nabożeństwa otoczymy modlitwą tych, którzy opuścili wszystko, by pójść za głosem Pana Jezusa, oraz tych, którzy ten głos słyszą, aby nie bali się za nim podążać. Msza  Święta o godz.17.00.

9. Tym, którzy korzystają z czasu ferii zimowych, życzymy bezpiecznego i przyjemnego wypoczynku. Pozdrawiamy również wszystkich wypoczywających w naszej wspólnocie.

10. Modlitwie różańcowej, Koronce do Bożego Miłosierdzia  przewodniczyła w minionym  tygodniu  róża  p.w. św , Józefa- dziękujemy za przewodnictwo modlitewne; a w  tym tygodniu  prowadzi róża p.w. Św. Michała – zelator – pan Tadeusz Skórzewski.

11. Zachęcamy do czytania prasy katolickiej - „Tygodnika Niedziela” , „Gościa niedzielnego” i „ Rycerza Niepokalanej”

12. Bóg zapłać za ofiary składane na renowację naszych świątyń .

13. Bóg zapłać wiernym z MIRKOWIC za posprzątanie świątyni i za ofiary na świątynię , a w sobotę przyszłą prosimy wiernych z ul. Agrestowa, Akacjowa i Brzozowa.

Jubilatom i solenizantom składamy najserdeczniejsze życzenia. Pamiętamy w modlitwach o solenizantach i jubilatach oraz o naszych parafianach, którzy w ostatnim czasie odeszli do wieczności.
 
V NIEDZIELA ZWYKŁA (07.02.2016)
1. W tę ostatnią karnawałową niedzielę słyszymy w Ewangelii słowa o cudownym połowie ryb i powołaniu Szymona. Są one wezwaniem dla nas, gdyż Pan Jezus i nas powołuje, byśmy stawali się rybakami ludzi – tymi, którzy innych przyprowadzą do Chrystusa i Kościoła. Rozpoczynający się dzisiaj 49. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu, a w środę czas Wielkiego Postu, niech zaowocują dobrymi postanowieniami i ich wierną realizacją, a wyłożona Parafialna Księga Trzeźwości – bodźcem do ich podjęcia.

2. To już ostatnie dni karnawału. Przeżyjmy je w duchu chrześcijańskiej radości.

3. W najbliższą środę przypada Środa Popielcowa rozpoczynająca czterdziestodniowy okres przygotowania paschalnego – okres Wielkiego Postu. Msze Święte z posypaniem naszych głów popiołem na znak pokuty odprawimy o godz.9.00  i 18.00 i o 16.30 na wioskach. Zachęcamy do licznego uczestnictwa oraz do podjęcia praktyk pokutnych w tym świętym czasie.

4. W tym dniu rozpoczynamy kwartalne dni modlitw o ducha pokuty w Kościele.

5. Na zakończenie Mszy Świętych w Środę Popielcową będzie można materialnie wspomóc nasz diecezjalny oddział Caritas przez złożenie ofiary do puszek. Caritas na czas Wielkiego Postu proponuje nam wiele akcji dobroczynnych. Będziemy o nich informować na bieżąco, o jednej z nich chcemy już dziś powiedzieć. To jałmużna postna. Do specjalnie przygotowanych kartonowych skarbonek można przekazywać zaoszczędzone pieniądze, które wydalibyśmy na różnego rodzaju przyjemności. W skarbonki można zaopatrzyć się w parafialnym oddziale organizacji. Tam też prosimy je oddać na zakończenie czasu pokuty i przemiany, najlepiej do Niedzieli Palmowej. Pragniemy tę naszą jałmużnę postną przynieść w procesji z darami podczas Mszy Świętej Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek.

6. Środa Popielcowa to dzień postu ścisłego obowiązującego wiernych między 18. a rozpoczęciem 60. roku życia (post polega na wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych oraz na spożyciu jednego posiłku do syta oraz dwóch skromnych posiłków w ciągu dnia). Osoby starsze i nieco młodsze (które ukończyły 14 lat) są zobowiązane tego dnia do wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych. Ponadto do postu ścisłego jesteśmy zobowiązani również w Wielki Piątek. Przypominamy także, że we wszystkie piątki roku obowiązuje nas wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.

7. Pamiętajmy, że rozpoczynający się okres wielkopostny to tzw. czas zakazany, okres pokutny w Kościele. Powstrzymajmy się więc od hucznych zabaw, tańców i dyskotek.

8. Czwartek, 11 lutego to liturgiczne wspomnienie Matki Bożej z Lourdes i Światowy Dzień Chorego. Podczas Eucharystii o godz.9.00 i 17.00 pomodlimy się za chorych i tych, którzy nimi się opiekują .Jak  co roku .udzielimy wszystkim Sakramentu Chorych

9. W piątek natomiast rozpoczniemy nabożeństwa drogi krzyżowej, na które zapraszamy wszystkich parafian. Dzieci zapraszamy na godz.16.30, młodzież i dorosłych na godz. 17.00 Natomiast od przyszłej niedzieli, pierwszej Wielkiego Postu, popołudniami o godz.17.00 będziemy śpiewać gorzkie żale i będziemy słuchać nauk pasyjnych.

10. Zarówno do odprawiania tych nabożeństw, jak i do pobożnego odmówienia w piątki Wielkiego Postu przed wizerunkiem Ukrzyżowanego modlitwy: Oto ja, dobry i najsłodszy Jezu, przypisana jest możliwość uzyskania odpustu zupełnego. Możemy go ofiarować za siebie lub za zmarłych. Do jego uzyskania konieczne jest spełnienie następujących warunków: stan łaski uświęcającej, przyjęcie w tym dniu Komunii Świętej, modlitwa w intencjach Ojca Świętego, wyzbycie się przywiązania do grzechu, nawet lekkiego.

11. Solenizantów i jubilatów zapewniamy o naszej modlitwie i życzliwości. Zmarłych polecamy Bożemu miłosierdziu.

Oto ja, dobry i najsłodszy Jezu, upadam na kolana przed Twoim obliczem i z największą gorliwością ducha proszę Cię i błagam, abyś wszczepił w moje serce najżywsze uczucia wiary, nadziei i miłości oraz prawdziwą skruchę za moje grzechy i silną wolę poprawy. Oto z sercem przepełnionym wielkim uczuciem i z boleścią oglądam w duchu Twoje pięć ran i myślą się w nich zatapiam, pamiętając o tym, dobry Jezu, co już prorok Dawid włożył w Twoje usta: „Przebodli ręce moje i nogi, policzyli wszystkie kości moje” (Ps 22,17).

 
Relacja z balu charytatywnego.
 
IV NIEDZIELA ZWYKŁA (31.01.2016r)
1.    W wydarzeniu opisywanym w dzisiejszej Ewangelii można zobaczyć jakby résumé Jezusowej misji: będzie nauczać, uzdrawiać, ale w końcu zostanie odrzucony przez swój naród i wydany na śmierć. Stanowi ono również zapowiedź, że za wierność Chrystusowi trzeba czasem zapłacić najwyższą cenę. Prośmy Go zatem, by nam pomagał być wiernymi i by umacniał nasze świadectwo. W tych intencjach będziemy modlić się podczas mszy św. w tygodniu, na które zapraszamy wszystkich parafian.
2.    W dzisiejszą niedzielną obchodzimy Światowy Dzień Trędowatych. To szczególna okazja, by pomodlić się za cierpiących na tę straszliwą chorobę, za tych, którzy im spieszą z pomocą, a także za wszystkich chorych, opuszczonych i wykluczonych. (Będzie też można wesprzeć materialnie jedną z fundacji pomagającą trędowatym. Przy wyjściu ze świątyni będą stać ze skarbonkami).

3.    W najbliższy wtorek, 2 lutego, przypada święto Ofiarowania Pańskiego. W naszej polskiej tradycji nazywane jest świętem Matki Boskiej Gromnicznej. Msze Święte w naszym kościele będą sprawowane o godz.9.00 i 18.00 , o 16.30 w Jasionnej i Jabłońcu. Na początku każdej Mszy Świętej będzie miał miejsce obrzęd błogosławieństwa świec. Przynieśmy zatem ze sobą gromnice. Niech staną się one znakiem obecności Chrystusa – światłości świata. Zapalajmy je, jak mówi stara polska tradycja, w chwilach trwogi i zagrożenia, aby o tej Bożej obecności i Opatrzności sobie nieustannie przypominać.

4.    W tym dniu już po raz 20. będziemy obchodzić Światowy Dzień Życia Konsekrowanego. Otoczmy więc naszą modlitwą tych, którzy przez składane śluby zakonne czy inne zobowiązania pragną całkowicie ofiarować swoje życie Panu Bogu, żyjąc według rad ewangelicznych czystości, ubóstwa i posłuszeństwa. Tego dnia zakończy się również przeżywany od listopada 2014 r. Rok Życia Konsekrowanego, podczas którego próbowaliśmy poznawać piękno i radość tej formy życia całkowicie oddanego Panu Bogu. Składane w to święto ofiary zostaną przeznaczone na wsparcie kontemplacyjnych wspólnot zakonnych w naszej Ojczyźnie.

5.    Porządek Mszy św. w niedziele nie ulega zmianie. W dni powszednie Msze św. rano w poniedziałek i środa i czwartek , wtorek o 9.00. Nie będzie rano Mszy św. w piątek i w sobotę, a wieczorem każdego dnia o 17.00. W przyszłą sobotę Msza św. o godz.17.00 będzie w intencji Wspólnoty AA – z  Jasienia i Polski zachodniej.

6.    W środę, 3 lutego, z okazji liturgicznego wspomnienia Świętego Błażeja, którego czcimy jako orędownika w chorobach gardła, wieczorną Mszę Świętą o godz.17.00 odprawimy o tym Świętym. Na zakończenie pobłogosławimy świece oraz udzielimy specjalnego błogosławieństwa za jego wstawiennictwem.

7.    W tym tygodniu przypadają pierwszy czwartek, pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca.

8.    W czwartek podczas wieczornego nabożeństwa otoczymy modlitwą tych, którzy opuścili wszystko, by pójść za głosem Pana Jezusa, oraz tych, którzy ten głos słyszą, aby nie bali się za nim podążać. Msza  Święta o godz.17.00.

9.    W piątek przed południem ks. Szymon odwiedzi z Komunią Świętą starszych i chorych parafian, a ks. Proboszcz odwiedzi w środę  3.02- po Mszy porannej o godzinie 7.00. Po południu- w piątek- od godz. 16.00  adoracja Najświętszego Sakramentu i okazja do spowiedzi świętej. Na zakończenie adoracji w duchu wynagrodzenia za grzechy całego świata odmówimy litanię ku czci Bożego Serca. Z racji przypadającego w tym dniu wspomnienia Świętej Agaty na Mszy Świętej o godz. 17.00 pobłogosławimy przyniesiony chleb oraz wodę.

10.    Jubilatom i solenizantom składamy najserdeczniejsze życzenia. Tym, którzy korzystają z czasu ferii zimowych, życzymy bezpiecznego i przyjemnego wypoczynku. Pozdrawiamy również wszystkich wypoczywających w naszej wspólnocie.

11.    Za tydzień będzie zmiana tajemnic różańca świętego po Mszy o 7,30 z konferencja

12.    W PRZYSZŁĄ NIEDEZIELĘ BĘDZIE ZBIÓRKA  DO PUSZEK NA POTRZEBY HODPICJUM.

13.    Intencję Apostolstwa Modlitwy  na luty 2016

14.    Ogólna: Abyśmy opiekowali się światem stworzonym, który otrzymaliśmy jako bezinteresowny dar, żeby go pielęgnować i chronić dla przyszłych pokoleń.
Ewangelizacyjna: Aby wzrastały szanse na dialog i spotkanie wiary chrześcijańskiej i ludów Azji.

15.    Modlitwie różańcowej, Koronce do Bożego Miłosierdzia  przewodniczyła w minionym  tygodniu  róża  p.w. M B Cierpliwie Słuchającej – zelatorka – pani Bożena Lechocka - dziękujemy za przewodnictwo modlitewne; a w  tym tygodniu  prowadzi róża p.w. Sw. Siostry Faustyny – zelatorka – pani Stanisława Komorowska

16.    Zachęcamy do czytania prasy katolickiej - „Tygodnika Niedziela” , „Gościa niedzielnego” i „ Rycerza Niepokalanej”

17.    Bóg zapłać za ofiary składane na renowację naszych świątyń .

18.    Bóg zapłać     Panu  Walerkowi Potockiemu    za posprzątanie świątyni , a w sobotę przyszłą prosimy  wiernych z ul. Żeromskiego.

19.    W  środę – 3 lutego o godzinie 9.00 będzie w kościele  rozbieranie choinek i żłóbka. Prosimy do pomocy dobrych ludzi ( kobiety i mężczyzn) .Za ofiarowaną  pomoc  pozostajemy wdzięczni.

20.    W TYM TYGODNIU PATRONUJĄ NAM:
•    3 II −  św. Błażej, biskup Sebasty (dzisiejsza Turcja), któremu tradycja przypisuje orędownictwo w chorobach gardła;
•    5 II − św. Agata, jej imię oznacza „dobra”; jej wstawiennictwu przypisuje się ocalenie jej rodaków po wybuchu Etny i z tej okazji błogosławi się chleb jako znak dobroci oraz wodę, która chroni przed niebezpieczeństwem ognia;
•    6 II −  św. Paweł Miki z 25 towarzyszami − to japońscy misjonarze i męczennicy, którzy
w tym dalekim kraju głosili Ewangelię i dla niej ponieśli śmierć.

Solenizantom i Jubilatom nowego tygodnie życzmy wszelkich Bożych łask i opieki Pani Różańca świętego i świętych  Patronów.
 
III NIEDZIELA ZWYKŁA (24.01.2015r.)
1. Niedzielna liturgia Słowa przypomina, że każdy chrześcijanin jest powołany do współpracy
z Duchem Świętym w głoszeniu Dobrej Nowiny, przede wszystkim świadectwem naszego życia. (Czas ferii zimowych, który rozpoczęliśmy jest wspaniałą okazją, aby w miejscach, gdzie będziemy wypoczywać, dać wyraz naszej chrześcijańskiej wiary). (O dobre przeżycie tego czasu oraz) o jedność chrześcijan, wszak trwamy w tygodniu szczególnej modlitwy w tej intencji, będziemy modlić się podczas nieszporów, na które serdecznie zapraszamy.

2. Dobiega końca Tydzień Modlitwy o Jedność Chrześcijan. Jutrzejsze święto Nawrócenia Świętego Pawła, Apostoła Narodów, stanowi jego zwieńczenie. Zapraszamy w tym dniu na Msze Święte do naszego parafialnego kościoła o 17.00. Przede wszystkim pamiętajmy o modlitwie w intencji pełnego zjednoczenia chrześcijan i starajmy się budować jedność w naszych rodzinach i domach, wspólnotach, zakładach pracy, w naszym narodzie.

3. We wtorek, w liturgiczne wspomnienie Świętych biskupów Tymoteusza i Tytusa, przeżywać będziemy Dzień Islamu. Módlmy się w intencji wyznawców tej religii, z którymi łączy nas postać ojca wiary – Abrahama. Prośmy szczególnie, aby religii nie wykorzystywano instrumentalnie i z jej powodu nie dochodziło do prześladowań, gwałtów i przemocy.

4. Msza święta w naszej parafii będzie każdego dnia o godzinie 17.00. Nie będzie Mszy świętej porannej.

5. Modlitwie różańcowej, Koronce do Bożego Miłosierdzia  przewodniczyła w minionym  tygodniu  róża  p.w. M B Niepokalanie Poczętej – zelatorka _ pani Józefa MATERNA - dziękujemy za przewodnictwo modlitewne; a w  tym tygodniu  prowadzi róża p.w. M Bożej Cierpliwie Słuchającej – zelatorka – pani Bożena LECHOCKA

6. Zachęcamy do czytania prasy katolickiej - „Tygodnika Niedziela” , „Gościa niedzielnego” i „ Rycerza Niepokalanej”

7. Bóg zapłać za ofiary składane na renowację naszych świątyń .

8. Bóg zapłać rodzinom z  ul. Wąska 8 a i b i nowożeńcy  KAMILA I PAWEŁ SZYMAŃSCY.  i  za posprzątanie świątyni i ofiary na kościół, a w sobotę przyszłą prosimy  wiernych z ul, Waryński ego ( numery parzyste)

9. W TYM TYGODNIU PATRONUJĄ NAM:
 - 26 I – święci Tymoteusz i Tytus, uczniowie św. Pawła Apostoła, do których skierował on tzw. Listy pasterskie z trafnymi napomnieniami dla pasterzy i wiernych;
 - 27 I – bł. Jerzy Matulewicz, biskup wileński i odnowiciel Zakonu Marianów, którego życiowym mottem były słowa: „We wszystkim szukać Boga, wszystko czynić na większą chwałę Bożą, we wszystko wnosić ducha Bożego, wszystko przepajać duchem Bożym”;
 - 28 I – św. Tomasz z Akwinu, kapłan, zakonnik, Doktor Kościoła, kaznodzieja, poeta, wielki myśliciel, o którym powiedziano, że „między uczonymi był największym świętym,
a między świętymi największym uczonym”.

Solenizantom i  Jubilatom nowego tygodnia  życzymy zdrowia, radości, pokoju i Bożego błogosławieństwa i opieki Pani Różańca świętego i wszystkich świętych.
 
1
2
3
4
5
6
7
8
...
23
Od 01.07.2006 odwiedziło nas: 1657271 osób.