Aktualności
Kronika
Parafia
Kancelaria
Galeria
Linki
Kontakt
  MSZE | ODPUST, RELIKWIE | HISTORIA | KAPŁANI | LEKTORZY | SZAFARZE | RADA | ŚWIĄTYNIA | RÓŻE |  
.
Zabytki świątyni w Jabłońcu
Tablica - epitafium (1706r.)
Barokowa kamienna tablica nagrobna siedmiu niemowląt - dzieci Ottona Georga von Wiedebacha i Ursuli M. von Bredow. Tablica znajduje się na ścianie dawnej galerii lokatorskiej w kościele. Tablica przedstawia niemowlęta z datami urodzin od roku 1698 do 1706. Wszystkie dzieci zawinięte są w tzw. powijaki w kolorach rodowych von Wiedebachów (czarno-żółte). Nad głowami kartusze herbowe. Legenda związana z ta tablicą opisana została przez L.Grzeję pt. Przekleństwo porzuconej. Lubskie Zeszyty Historyczne, z.4. Lubsko
Dzwony (1922r.)
W wieży kościoła pierwotnie znajdowały się trzy dzwony – duży, średni i mały. Dzwony pochodziły z roku 1737. Duży dzwon miał średnicę 98 cm. Okło roku 1832 wieża kościelna została uszkodzona i groziła zawaleniem. Uszkodzony został środkowy dzwon. Najsmutniejszy los dla dzwonów kościelnych przyszedł podczas wojny w roku 1917. Duże braki surowców takich jak miedź, mosiądz czy srebro, powodowało przetapianie dzwonów kościelnych, dachów miedzianych, piorunochronów i innych elementów metalowych na potrzeby przemysłu zbrojeniowego. Z wieży kościoła w październiku 1917 roku zostały zdjęte i przetopione dwa dzwony, środkowy i mały. Został tylko jeden dzwon, największy.

W roku 1919 duży dzwon pękł, powstała głęboka rysa. Dzwon wisiał nieużywany do roku 1921. W tym to roku na polecenie konserwatora zabytków dzwon został przekazany na złom.
Pan Alfred Büttner ze Świbnej, w 1922 roku ufundował trzy nowe dzwony dla kościoła w Jabłońcu. Wszystkie trzy dzwony na stronie przedniej miały imię fundatora oraz napis – napomnienie skierowane do wszystkich chrześcijan: „ O kraju, o kraju, słuchaj słów Pana”, po przeciwnej stronie nazwisko producenta Ulrich & Weule i rok 1922. Dzwony te nazwano: Wiara, Nadzieja i Miłość.
Po roku 1945 środkowy dzwon (Nadzieja) zdjęto z wieży kościelnej i przeniesiono do kościoła w Jasieniu.
Pamiątkowa tabliczka (1737r.)
Pamiątkowa tabliczka z łacińską inskrypcją : Anno 1737, upamiętniająca zakończenie prac przy wznoszeniu wieży kościelnej. W Kościele były jeszcze dwie inne pamiątkowe tabliczki z datami 1863 i 1901 upamiętniające remont wieży.
Ambona (1742r.)
Zabytkowa ambona pochodzi z 1742 roku. Na bokach ambony namalowani są czterej ewangeliści oraz data - rok 1742.
Organy
W kościele znajdują się organy, których wiek powstania jest nieznany. Po uszkodzeniu zostały zastąpione innym instrumentem - fisharmonią. Fisharmonia firmy Brüning & Bongardt. Barmen pochodzi prawdopodobnie z ok 1920 roku. Obecnie w kościele znajdują się dwa instrumenty.
Krypta grobowa

Krypta grobowa znajdująca się pod dawną galeria lokatorską w kościele. Wybudowano ją prawdopodobnie powstała za czasów rodziny von Wiedebach. Krypta składa się z przedsionka, z którego prowadzą ceglane schodki do pomieszczenia z trumnami. Wejście do krypty było zamknięte drewnianymi drzwiami. W krypcie znajduje się obecnie ok 10 drewnianych trumien, w różnym stanie zachowania. Odnaleziono fragmenty 3 tablic upamiętniających pochowanych tu trzech żołnierzy z roku 1870, którzy zginęli w bitwie pod Saarbrick.

Kamienna chrzcielnica
brak informacji.
powrót
Od 01.07.2006 odwiedziło nas: 1683137 osób.