Aktualności
Kronika
Parafia
Kancelaria
Galeria
Linki
Kontakt
  MSZE | ODPUST, RELIKWIE | HISTORIA | KAPŁANI | LEKTORZY | SZAFARZE | RADA | ŚWIĄTYNIA | RÓŻE |  
.
Zabytki świątyni w Jasieniu
Strop polichromowany (XVIIIw.)
Barkowy strop z 1 połowy XVIII w. ze sceną Wniebowstąpienia Chrystusa z ośmioma scenami pasyjnymi.

Strop pochodzi z kościoła w Kożuchowie. W latach 1709-1710 wzniesiono tam kościół ewangelicki. Po II wojnie światowej kościół do 1950r. służył ewangelikom, następnie przekazano go parafii prawosławnej. W 1962 roku został przeznaczony na magazyn zbożowy. W 1968 roku świątynię rozebrano, pozostawiając jedynie wieżę. Po zapadnięciu decyzji o rozbiórce kościoła, drewnianą polichromię ze stropów zdemontowano.

Strop po renowacji został w grudniu 2003 roku przywiezione do Jasienia i rozpoczęto ich montaż.

Główna – środkowa scena przedstawia Wniebowstąpienie Jezusa Chrystusa. Otaczają go malowidła przedstawiające Zwiastowanie, Boże Narodzenie, Chrzest w Jordanie, Przemienienie Pańskie, Ostatnia Wieczerza, Modlitwa w Ogrójcu, Ukrzyżowanie, Zdjęcie z krzyża.


Epitafium Zofii Augusty von Rabenau (1689-1755)
W kościele pod północną emporą znajduje się barokowe epitafium powstałe ok. 1730 roku. Zawiera w górnej części trzy pozłacane herby rodów v.Rabenau, v.Bestenbosten i v.Stockheim oraz tekst napisany gotykiem. Zofia (Sophia) Augusta von Rabenau z domu Bestenbostel urodziła się w Braunschweigerhill w lipcu 1689 roku. Jej ojcem był Claus Dietrich von Bestenbosten, matka Anna Margerethe v. Stockheim. Była drugą żoną kapitana Gottlieba Adolfa von Rabenau z Jasienia.
Nie wiadomo czy tablica wisi w tym miejscu od "zawsze", czy została przewieszona, nie ma też potwierdzenia czy Zofia A. v. Rabenau została pochowana w kościele.

W kościele znajdowały się jeszcze trzy inne pamiątkowe tablice.








Tablica pamiątkowa w rocznicę nadania praw miejskich (1860r.)
Na zewnętrznej ścianie kościoła (ściana prezbiterium) znajduje się zabytkowa tablica z roku 1860, którą ufundowali mieszkańcy w 200 rocznicę  nadania praw miejskich. Tablica ta przedstawia mury miejskie z bramą. Na tablicy znajduje się również godło herbowe oraz daty 1666 (lokacja miasta) i 1855 (początek rozwoju miasta i przemysłu miejskiego).















Krzyż pokutny (1813r.)
Przy kościele znajduje się zarejestrowany jako najmniejszy w Polsce krzyż pokutny. Wykonany jest z połówki kamienia młyńskiego. Jego wysokość wynosi 37 cm. Na krzyżu widnieje data 1813, którą odczytano po wykopaniu krzyża podczas przekładania bruku w 1995 roku. Data ta najprawdopodobniej oznacza czas powstania krzyża.















Dzwony (1730 - 1922)

W 1717r. rozpoczęto zbiórkę na odlanie dzwonów kościelnych. Dwa dzwony wykonał Benjamin Kerner z Żar. Dzwony do roku 1730 wisiały obok kościoła. W 1731r. w czasie pożaru miasta zniszczeniu uległy dzwony.
W 1733r. do odbudowanego kościoła dostarczono nowe dzwony, jeden został ufundowany przez Günthera von Bünau.

W jasieńskim kościele znajdowały się trzy dzwony. Były demontowane w czasie wojny bo były wykonane z brązu i miały zostać przetopione na cele wojenne. Jeden  z dzwonów został uszkodzony – pękł – ale  przetrwał do naszych czasów, nosi nazwę Bünau. 

Obecnie, jeden z wiszących dzwonów pochodzi z kościoła z Jabłońca i nosi nazwę Nadzieja, datowany na 1922r. ufundowany był dla świątyni w Jabłońcu przez Alfreda Büttnera ze Świbnej.
Jeden z dzwonów jest podłączony do mechanizmu zegara.






Organy (1890r.)
Obecne organy pochodzą z roku 1890, i zostały ufundowane przez Teodora Flothera. Zostały zbudowane prze firmę organmistrzowską W. Sauer z Frankfurtu nad Odrą, jako opus 535.
powrót
Od 01.07.2006 odwiedziło nas: 1683137 osób.